BirdsBg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BirdsBg

Bg Форум за птици
 
ИндексИндекс  PortalPortal  ГалерияГалерия  ТърсенеТърсене  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  
BirdsBg

Драги потребители,

Ако желаете да качите снимки на вашите пернати любимци

или да качите снимка и информация за някоя интересна за вас птица - отидете в галерията !

Галерия
Най-важното за вълнистите папагали Empty

 

 Най-важното за вълнистите папагали

Go down 
АвторСъобщение
Parroter
MoДеРаТоР
MoДеРаТоР



Брой мнения : 6
Points : 18
Join date : 25.04.2009

Най-важното за вълнистите папагали Empty
ПисанеЗаглавие: Най-важното за вълнистите папагали   Най-важното за вълнистите папагали EmptyСря Юни 17, 2009 3:57 pm

Как протича размножителният процес?
Да приемем, че е Април месец, имате голям и чист кафез с 1 двойка влюбени Пилета и сте им сложили оптималните 2 (а може и повече, ако имате условия) гнездилки.
В първите часове никой от двамата не смее да припари наблизо. По-късно започват да проявяват своята любознателност и дискретно започват да се приближават и изучават гнездилката. По-смела е женската. Обикновено първо тя се престрашава да стъпи на малката кацалка на входа на гнездиклата. Изучават постепенно всичко с клюн, почукват и чоплят гнездилката. Постепенно женската подава навътре в къщичката главата си, а до 2-3 дни вече свободно влиза и излиза от нея.
До 7-10 дни след поставянето на гнездилката, мъжкият започва да се осъзнава че е мъж, да се натиска на женската и да я ухажва. Когато го тресне хормона започва да ходи бързо напред-назад по кацалката, надува си гушата и си наежва перушината на главата, прави много отсечени поклащания на главата, издава по-особени звуци и зениците на очите му се смаляват неузнаваемо. Ето така гони женската из клетката и като я стигне се опитва да й се качи на гърба. Ако женската е готова, тя му позволява да й се качи на гърба и така да се каже започват да правят секс.
Десетина дни след като мъжкия е започнал активно да й се катери отгоре, женската започва да снася яйца. Снасят се между 4 и 8-10 яйца горе долу, но не винаги се излюпват всички. Големи са колкото нокътя на женски палец и са чисто бели на цвят. Женската снася през ден и започва да мъти веднага щом снесе първото яйце. От този ден нататък, женската почти не напуска гнездилката. Излиза само за да се нахрани набързо и да пие вода. Тук се включва мъжкия, като я храни най-грижовно. Ако искате да гледате какво става в гнездото, то поглеждайте на 2-3 дни през подвижния покрив. И не надзъртайте твърде често, защото женската се притеснява!
След 20-тина дни от снасяето на първото яйце, започват да се излюпват пилетата едно по едно в реда на снасяне на яйцата. Да си кажа често, ама изглеждат ужасно, защото са голи, с ципи на очите, с едни огромни жълти кореми (това е жълтъкът на яйцето), едни тънки вратове, лежат все по гръб и тихо църкат. Женската и мъжкия изцяло си се грижат за тях, Вие няма какво да им помагате! Малките започват да растат и да се оформят много бързо, поникват им пера и си стават съвсем истински папагалчета. Не си мислете, че по-големите папагалчета ще стъпчат и задушат по-малките. Това не се случва. Женската дори хитрее и използва възможността по-големите да топлят по-малките. До 30-40 дни малките порастват достатъчно и напускат сами гнездилката. Когато и последното си излезе, можете да махнете гнездилката, да я изчистите и да я приберете за следващата година например. Ако не я махнете, женската ще изкара още една серия потомство.
С махането на гнездилката, женската спира да снася яйца, мъжкият спира да се качва на женската с една дума се закрива размножителния период.

Хранене
Преди и по време на размножаването храната трябва да е свежа и разнообразна. Вие по принцип така трябва да си храните пилетата! Всичко е описано най-подробно в Хранене.
Тебеширът е много необходим за женската, защото тя снася яйцата, а черупката им е от калции, а тебеширът съдържа този така необходим елемент. Нужен е и за младите подрастващи Пилета с тепърва оформяща се костна система.
Когато се излюпи първито пиленце, започнете да слагате навлажнен хляб. Това е мека храна, с която "родителите" допълнително могат да хранят "децата" си.

И така. В общи линий това е всичко необходимо, за да се пробвате да размножавате папагалите си. Успех!

Болести :
И Пилета като хората също боледуват от какви ли не болести.
Ако забележите, че някое от Пилетата Ви е болно, веднага го отделете от останалите, за всеки случай, за да не се заразят и другите.
Пилето Ви може да прихване екземи, кожни болести, птичи кърлежи и разни акари, ако поддържате лоша хигиена или ако Пилето Ви е имало контакт със заразена птица (ако сте изнасяли птичето на чист въздух на балкона и то е контактувало с болни гълъби, врабчета; или ако сте си купили нова птица и тя е била болна). В такъв случай се обърнте към ветеринар, който щте ви даде някакво мазило. Тук не съм компетентна, защото Пиле никога не ми се е разболявало от нещо кожно.
Болести на респираторните пътища ги прихващат, ако простудите Пилето (държите го на студено, на течение). Болното Пиле започва да киха, да диша със свистене, стои настръхнало. Понякога перата около очите и по главата му се слепват. Ако забележите нещо такова, веднага преместете Пилето на топло и го наблюдавайте.
Вирусните и бактериалните инфекции ги има и при птиците и те са най-различни, като няма да ги споменавам поименно, защото и аз не ги зная. Симптомите на едно по-сериозно заболяване в общи линии са следните: птицата е вяла и с отпуснати крила, стои с настръхнали пера, не се храни и не пие вода, има разстрйство (акото може да е слузесто, кърваво, прозрачно и воднисто), перата на главата може да са сплъстени. Сериозно болната птица стои на дъното на кафеза, и тя не желае да се качва на кацалките. Стои сгушена в някой от ъглите и спи на пода. Такава птица до няколко дни умира за сажаление. Ето как да помогнете на Пилето, ако проиави няколко от горните симптоми: махнете всякакво ядене от кафеза преди да и дадете следното лекарство: хляб колкото чаена лъжича, които е навлажнен и смесен с четвърт от съдържанието на хапче Doxycyclin (това е много добър широко спектърен антибиотик). Двайте и от това веднъж дневно, но наблюдавайте дали изяжда поне половината от това, което и давате. В болшинството от случаите Doxycyclin-ът помага. За всеки случай можете да заведете птицата на ветеринар, но лично аз за 13 години само веднъж съм водила птица на доктор.
Получаването на травми при птиците много зависи от това как ще я гледате. Кафезът трябва да е достатъчно просторен, за да могат безпрепятвено да летят из него. Да няма стърчащи телове, остри ръбове. Не Ви препоръчвам да пускате птицата да лети свободно из стаите, защото се блъскат в прозорците, закачат си ноктите по пердетата, дамаските и килимите и тогава птицата сама се дърпа, за да се освободи и може да си навехне или счупи крак. При самото улавяне на птицата, за да я върнете в кафеза, също можете да я нараните.
За счупвания не мога да Ви посъветвам нищо...
Храна:
Папагалите!

Къде да поставя жилещето:
Пилетата не обичат честата смяна на местоположението на кафеза, затова още в началото им изберете най-подходящото място в апартамента Ви.
Подбреното място трябва да е закътано и да няма течение. На течение птичето лесно се простудява.
Мястото трябва да е достатъчно осветено, но не и да се огрява от пряка слънчева светлина. Ако имате остъклен балкон, от късна пролет до ранната есен може там да държите Пилетата. Около кафеза може да поставите саксий с някакви едролистни цветя. Така Пилетата ще се чувстват добре.
Балконът не трябва да е с южно изложение, защото в горещите летни дни Пилето може да умре от прегряване. Когато температурите се понижат, трябва да внесете Пилето на топло в апартамента. Гледайте да не е близо да парно или отоплителни уреди, защото там въздухът е по-сух. Когато прибирате Пилетата, имайте предвид че те цапат доста около себе си, особено когато се разлетят в клетката. Поради тази причина аз държа моите в кухнята.
Това беше от мен. До следващият път
Върнете се в началото Go down
 
Най-важното за вълнистите папагали
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Най-важното за вълнистите папагали (Отнася се и за други птици ! )

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
BirdsBg :: Птици :: Папагали :: Вълнисти папагали-
Идете на: